A legjobb borok és pálinkák a Székely Csürke mellé
Az ünnepi időszak közeledtével jó, ha időben beszerzed az ünnepi asztalra az innivalót. Finom borokat, házi pálinkát készíthetsz elő a pincében vagy kamrában, és most arra is adunk néhány tippet, hogy milyen típusú fogásokhoz illenek a legjobban ezek az alkoholos italok.
A borok és a Székely Csürkéből készült ételek párosításáról már volt szó itt a blogon, pálinkáról viszont csak abban a kontextusban, hogy az egyszeri székely egyetemista a csürkéből is legszívesebben pálinkát főzne. Komolyra fordítva a szót, a pálinkaféléket elsősorban a hideg előételek társaságában szokás kínálni, de vannak, akik arra esküsznek, hogy inkább evés után kell pálinkát inni a desszert mellé. Az sem mindegy, milyen az a pálinka: egy hatvanfokos szilvapálinkát inkább sós, kiadós ételekkel érdemes társítani, míg a gyengébb „kontyalávalókat” édesebb, könnyebb fogásokkal. Lássuk akkor a konkrét fogásokat és a hozzájuk passzoló italokat!
Rántott Székely Csürke
Hidegen, előételként tálalva: szilvapálinka
Melegen, főételnek tálalva: habzóbor, pezsgő, savignon blanc
Fűszeres, sült Székely Csürke
Hidegen, előételként tálalva: barackpálinka
Melegen, főételnek tálalva: olaszrizling, rajnai rizling, furmint, chardonnay
Székely Csürke egészben grillezve
Ajánlott borok: chardonnay, portugieser vagy pinot noir
Székely Csürke-combok grillrácson sütve
Sütés közben a szakácsnak: szilvapálinka
A vendégeknek melléje ajánlott borok: merlot, cabernet franc, cabernet sauvignon, syrah
Paprikás Székely Csürkéből
Ajánlott borok: rozé, siller, kadarka, kékfrankos, pinot noir
Milyen hőmérsékleten tartsuk az italokat?
A szárazabb fehér borokat 10-12 Celsius-fokon, az édes borokat, pezsgőt, habzóborokat jobban behűtve, akár 6–8 Celsius-fokon érdemes tálalni. A könnyű vörösborokat enyhén behűtve, 12 Celsius-fokon, a testesebbeket pedig szobahőmérsékleten, 17–18 fokon érdemes fogyasztani.
A pálinkát semmiképp ne tedd hűtőbe! A szakértők azt mondják, 18-20°C körül érvényesül a legteljesebb illat- és ízélmény a pálinka esetében.
Végül pedig ejtsünk néhány szót a téli időszak népszerű italáról, a forralt borról! A forralt bort nem Székely Csürkéhez ajánljuk, hanem ebéd vagy vacsora után, desszertként. Legyen házi „pityókabor” vagy boltban vásárolt, az alapanyagnak itt is jó minőségűt válassz. A színe mindegy, lehet fehér, rozé vagy vörös is, viszont inkább válassz szárazabb bort. Klasszikusan fahéjjal, szegfűszeggel, szegfűborssal és cukorral lehet ízesíteni, de egész borsszemeket is tehetsz bele, esetleg szerecsendiót.
És ne feledd: bort és pálinkát is csak mértékkel!