Ami az amerikaiaknál a sült pulyka, ami egészben és ropogós külsővel kerül hálaadáskor a családi asztal közepébe, az nálunk egyértelműen a grillcsirke: kisebb, kecsesebb, omlósabb, és mindenki megtalálja a számára legfinomabb falatokat benne. Kinek a szárny, kinek a comb, kinek a mell a kedvence: a szakácsnak pedig az marad, amit mindenki más meghagyott, szokás szerint. Ezért ha négynél nagyobb tagú az asztaltársaság, akiknek a grillcsirkét szánjuk, az első és legfontosabb: inkább két kisebb csirkét készítsünk el, s az esetleges maradék majd jól fog vacsorára vagy reggelire.
Na de hogyan lesz kívül ropogós, belül omlós, azaz tökéletes a grillcsirke? Erre ma már számtalan tippet és ötletet olvashatunk, ezekből gyűjtöttünk össze néhányat.
Talán az első és legfontosabb tényező, hogy milyen maga a csirke, amiből – akiből – tökéletes grillcsirkét szeretnénk a család asztalára tálalni. Egyesek szerint a szemes takarmánnyal etetett csirkéből sokkal jobb grillcsirke készül, mint a lisztes tápokat fogyasztó szárnyasokból. Igazán ennek tudományos indoklása nincs, inkább csak tapasztalati megfigyelés. Az viszont valóban nem mindegy, mit eszik a csirke, ami az asztalunkon végzi: a Székely Csürkénél a szárnyasok székelyföldi takarmányt esznek, amit itt termelnek a helyi gazdák.
A csirke előkészítésekor mossuk le hideg, folyó víz alatt, utána csöpögtessük le, sőt töröljük szárazra egy papírtörlővel. Kívül és belül is. Profi séfek órákon keresztül szikkasztják az előző nap már pácolt csirkét. Fontos, hogy ne hűtőhidegen, netán fagyottan tegyük sütőbe: várjuk meg, amíg szobahőmérsékletű lesz. Sütéskor kenjük be vajjal vagy olajjal, hiszen ettől lesz ropogós a bőre. Van olyan módszer is, hogy ehelyett – vagy ezen felül – a grillcsirke bőre alá szalonnadarabkákat szurkálunk be, ami igazán abban segít, hogy belül a húsa ne száradjon el, ne legyen szálkás, rágós, hanem finom zamatos, omlós.
A grillcsirkét lehet puritán módon csupán sóval-borssal fűszerezni, úgy is zseniálisan egyszerű és nagyszerű. Ám ha kedveljük az erősebb ízeket, a fokhagymát ki ne hagyjuk: bedörzsölhetjük vele a csirkét, sőt a szalonnadarabkákhoz hasonlóan szurkálhatunk a bőre alá is belőle. Jellegzetes erdélyi zöldfűszereinket, a kakukkfüvet, bazsalikomot is alkalmazhatjuk, vagy a fejtörést kivédendő használhatunk előre elkészített grill fűszerkeveréket is, amit a boltban vásároltunk. A fűszerekkel alaposan be kell dörzsölni a húst, a bőr alatt is, ahol lehet, és utána félórát állni hagyni, csak utána tenni sütőbe. Egyes séfek arra esküsznek, hogy már előző nap érdemes a csirkét akár 8-10 órát sóoldatban pihentetni, ezután 4-5 órát szikkasztani, vagy akár többet is, így lesz tökéletes a végeredmény.
Állítsuk a sütő hőmérsékletét 200-220 fok közé, mert ez a hőmérséklet az ideális a grillcsirke sütéséhez. A klasszikus grillcsirke-sütéshez állandóan forgatni kellene nyárson a faszén felett a csirkét, hogy egyenletesen átsüljön; a konyhai sütőkben sütött csirkékhez azt ajánlják a szakértők, hogy használjunk csirkesütő szettet, ami lehetővé teszi, hogy felállítva süssük meg a csirkét, és akkor nem kell forgatni. Persze ha van grillnyársunk a sütőben, érdemes használni, de ne nyitogassuk állandóan a sütőt, elég ha negyedóránként megforgatjuk és zsiradékkal locsolgatjuk.
Van még egy olyan megoldás is, hogy sörösdobozra állítjuk fel a csirkét, pontosabban a félig kiürített sörösdobozra ráhúzzuk. Ez egy amerikai módszer, aminek köszönhetően finom puha és szaftos marad a hús, és eközben ropogós lesz kívül. A folyamat lényege, hogy sütés közben a gőzölgő sör párolja belülről a húst, a forró levegő pedig teljesen körbejárja a csirkét, így egyenletesen pirul kívülről. Házilag eszkabált megoldással a sütés végén azzal a dilemmával szembesülünk, hogy hogyan húzzuk le a forró sültet a még forróbb sörösdobozról; ezt a dilemmát feloldja, ha olyan speciális grillcsirkesütőt választunk, amelyben eleve bele van építve egy tartály a sörnek, úgyhogy csak bele kell tölteni a dobozból, és a dobozt már nem kell használni.
Bármilyen megoldást alkalmazunk, érdemes a csirke alá grilltálat, tepsit tenni, amiben felfogjuk a lecsöpögő zsírt. A tálba vagy tepsibe rakott zöldségek, krumplidarabok ebben a remek pecsenyelében mintegy maguktól megkészülnek a csirkével együtt.
Hogy omlós legyen a csirke húsa, még van egy további tippünk is: helyezzünk a csirke belsejébe egy jó nagy hagymát, így elég nedvesség jut a húsba, amitől puha marad.
Fontos információ, hogy a sütés ideje mindig a csirke méretétől is függ: fél kilónként 20 perc sütési idővel kell számolni, tehát egy másfél kilós szárnyas esetén a sütési időnk egy óra lesz. Ezt mindenképpen kalkuláljuk bele, amikor kitűzzük az ebéd időpontját, hogy ne maradjunk hoppon, és a sütő ajtaját bámuló, éhes vendégek néma szemrehányása se érjen utol. Miután kivettük a sütőből, a grillcsirkét hagyjuk pihenni 15-30 percig: ezt is számoljuk bele az elkészítési időbe!
A grillcsirke egyébként simán beilleszthető a fogyókúrás étrendbe is, vacsorára is fogyasztható, csak akkor köret helyett inkább salátákkal fogyasszuk, és ne együnk hozzá kenyeret.