Hogyha a nagyinál látogatóban, a Netflixen vagy netán állatkertben találkozunk tyúkkal, első látásra semmi lenyűgözővel nem szolgál ez az átlagosnak tűnő baromfi. Hogyha azonban jobban és közelebbről szemügyre vesszük a csürkéket, bizony meglepő különlegességekkel találjuk szembe magunkat. Összegyűjtöttünk 5 meghökkentő tényt a baromfivilágból.
- Az, hogy a tyúkok különböző színű tojásokat raknak, nem meglepő; valószínűleg mindenki látott már egészen világos vagy éppen sötét színű tojást is. Sokan csak bizonyos színű tojást preferálnak. Az igazság azonban az, hogy a héj színe nem befolyásolja a tojás minőségét vagy ízét; színe mindössze a tyúk genetikai állományát tükrözi.
- Egy angol kutatás szerint a tyúkok is képesek empátiát érezni. A kutatók egy kotlót stresszhelyzetnek tettek ki, hogy lássák, hogyan reagál. A kutatás során a tyúk úgy viselkedett, mintha ő is érezné a fájdalmat, ami az empátia hagyományos jele. A kutatók azt is megfigyelték, hogy a csirkék képesek gyászolni, ha egy társuk elpusztul, vagy akár depresszióra is hajlamosak, ha elkülönítik őket egy idegen ketrecbe.
- Meglepő módon a tyúkoknál is megfigyelhető az úgynevezett REM-fázis, azaz olyan alvási ciklusuk van, mint az embereknek, mely során álmodnak. Ezen kívül van egy olyan alvási szakaszuk, ami az emberekéből hiányzik: az egyik agyféltekéjük ébren van, míg a másik alszik. Ezért láthatunk olyan alvó csirkéket, akiknek egyik szemük nyitva van, a másik pedig csukva. Ez a ragadozók elleni védekezésben játszhat szerepet.
- Az átlagos baromfi képes akár 100 különböző arcot is felismerni és rájuk emlékezni. Megjegyzik azokat, akik rosszul bánnak velük, és képesek kommunikálni is, értelmezve a különféle vokalizációkat, amelyek más és más jelentést hordoznak. Nem csak az emberi arcokat, hanem egymást is képesek megkülönböztetni és felismerni. Ezért fontos megbecsülni és megfelelő körülmények között tartani a tyúkokat, hiszen igazán különleges állatokról van szó.
- A tyúkok még tojásban lévő csibéikkel is kommunikálnak!
Milyen aranyos, ugye? Amikor a tyúkok tojásokat raknak, a tojásban lévő kiscsibék valójában hallhatják és reagálhatnak a kotló hangjaira. A kiscsibék még apró „csipogásokat” is válaszolnak a tojásból! Amikor felnőnek, a tyúkok széles hangskálát használnak egymással való kommunikációra.