„Egyél egy kis forró levest”, biztattak mindig nagyszüleink, szüleink, és nem hiába. A levesétel hagyományosan fontos szerepet tölt be az erdélyi és ezen belül a székelyföldi konyhában. Még a tokány is valójában leves, hiszen leve van, a hússal, zöldségekkel készült, gazdag levesek (vagy már inkább egytálételek) fajtájából, amit jó pityókás kenyérrel, repetával kínáltak kalákázóknak, napszámosoknak s az egész háznépnek.
Az olyan hagyományos levesek, mint a tárkonyos csorba vagy a húsleves nemcsak jóllakatnak, energiával töltenek fel, hanem segíthetnek a test melegen tartásában és az immunrendszer erősítésében is. Nem hiába főznek erőlevest, húslevest, csontlevest a betegeknek: a forró, illatos leves gyógyító hatása nemcsak babona vagy legenda, hanem tudományosan bizonyított tény. Segít megőrizni az orrüreg nedvességét, megelőzi a kiszáradást, megnyugtatja a fájó torkot. Az American College of Chest Physicians kutatói kimutatták, hogy a húsleves számos jótékony gyógyhatású anyagot tartalmaz, például gyulladáscsökkentőt, ami enyhítheti a felső légúti fertőzéseket.
Főleg téli időszakban, amikor a kinti fagyból a benti melegbe és vissza sétafikálás állandó megpróbáltatások elé teszi a szervezetünket, különösen jól fog ebédre és/vagy vacsorára is egy jó nagy tányér leves.
Hagyományos leveseinknek nemcsak a hús a lényeges eleme, hanem a zöldségek és gyökérzöldségek is. Elképzelhetetlen egy jó húsleves murok, petrezselyemgyökér, zeller, káposzta, hagyma nélkül! A levesben lévő zöldségfélék és hüvelyesek a rostfogyasztást biztosítják, valamint a szükséges vitamin- és ásványianyag-tartalmat, a hús a fehérjét, és olyan létfontosságú nyomelemeket, mint például a cink.
A kutatók szerint valójában egy jó csirkelevesben a különböző tápanyagok kombinációja adja a szupererőt. A murokban lévő A-vitamin, karotinok vannak, a hagyma és a csirkehús együttese serkenti az immunrendszer védekezőképességét, és gátolja a vírusokat. A vizet és elektrolitokat tartalmazó húsleves ugyanakkor meggátolja a szervezet kiszáradását, rehidratáló hatású.
Egy Székely Csürkéből főtt húsleves tehát
- nedvesíti a száraz nyálkahártyát;
- csökkenti a gyulladást;
- erősíti az immunrendszert.
S mint a jó forralt borban, a jó húslevesben is ott rejlik a fazék alján néhány fehér vagy fekete borsszem, amit a csípős ízek kedvelői valósággal vadásznak, hogy a tányérjukba kerülhessen. A legelvetemültebbek közülük csípős paprikával is megspékelik a levesüket. És milyen jól teszik: a borsban, csípős paprikában a szervezet számára fontos antioxidánsok találhatók!
A gazdag ízvilágon és a pozitív egészségügyi hatásokon túl számtalan további előnye van, ha levest eszünk. Például kalóriát spórolhatunk vele, ugyanis egy tányér leves jól tud lakatni anélkül is, hogy megterhelné a gyomrunkat, és attól sem kell tartanunk, hogy túl sok fölösleges és hízlaló tápanyagot vinnénk be a szervezetünkbe az elfogyasztása során. Még abban az esetben is, ha utána második fogást eszünk, összességében az étkezés végeztével kevesebb kalóriával maradunk, mintha a levest kihagytuk volna, viszont több másfajta ételt fogyasztottunk volna helyette. Ennek oka, hogy telítődik a gyomrunk a folyadékkal: előételként fogyasztva jóllakottságérzetet kelt, csökkenti az utána elfogyasztott étel és ezáltal a bevitt összkalória mennyiségét.
Egy kutatás szerint a rendszeres levesfogyasztók karcsúbbak azoknál, akik csak ritkán esznek meg egy-egy tányérral ebből a zseniális fogásból. Egész egyszerűen azoknak, akik naponta ettek levest, a napi kalóriabevitelük lényegesen kevesebb volt, mint azoké, akik csak minden második nap vagy még ritkábban fogyasztottak levesételt. Persze, ez csak akkor igaz, ha a tejfölet, rántást csak mértékkel alkalmazod a levesek készítésénél.
De minek is a húslevesbe tejföl? Akkor már inkább hurut (churut) – ez az erdélyi örmény ételízesítő roppant egészséges, és nagyon finom. Hetekig érlelt házi savanyú tej, sok-sok petrezselyemzöld, türelem és állhatatosság kell az elkészítéséhez, kezdőknek – mentor nélkül – nem ajánlatos nekifogni. De ha van örmény kötődésű, az ősi családi recepteket alkalmazó ismerősöd, kunyerálhatsz tőle egy kis adagot kóstolónak, vagy beállhatsz hozzá hurutfőzősegédnek. Van, ahol egy évig gyűjti a család a pici befőttesüvegeket az évi hurutfőzésre, ami nemcsak időigényes, hanem (főleg maga a főzés) meglehetősen intenzív illatokkal járó folyamat. A végeredmény egy zöld, krémes állagú, erősen savanykás ételízesítő, aminek magas a vitamin- és antioxidáns-tartalma, és állítólag aki rendszeresen fogyasztja, magas kort érhet meg.
Ha ezt a macerát kihagynád, és inkább az egyszerű megoldások híve vagy, menj a gyergyói piacra: ott állítólag mai napig kapható a helyiek által készített, szárított, kúp alakú változat, amit reszelni kell.