Mindenféle ínycsiklandó finomsággal készülünk szilveszterre, ezzel kapcsolatos receptjeink jó tippeket adnak, hogyan tedd még ünnepibbé a kínálatot a családnak és a vendégeidnek, vagy vendégként ha szilveszterezni hívnak, milyen hidegtálat érdemes vinned. Az Okos Székely Csürke most elmagyarázza, miért ünnepeljük a szilvesztert pont december 31-én, és miért mondják a babonások, hogy edd meg a csürkéből készült ételeket még azelőtt, mielőtt elüti az óra az éjfélt és az újévet!
Mióta szilveszter a szilveszter?
A régi év lezárulta és egy új év kezdete minden kultúrában jeles ünnep, ilyenkor nagy dínom-dánommal, eszem-iszommal üdvözlik az új kezdetet, és ősidőktől fennmaradt szokásoknak, hagyományoknak és babonáknak hódolnak. Amúgy még az európai és nyugati keresztény kultúrkörben sem olyan régóta ünnepeljük „szilvesztert” egységesen szilveszterkor, december 31-én. Egész pontosan 1582-től, mert a Gergely-naptár egységesnek szánt bevezetésével ekkortól rögzítették hivatalosan számos ünnep ma ismert dátumát. A középkorban egyébként Gyümölcsoltó Boldogasszony napján ünnepelték az új év kezdetét, márciusban. A Gergely-naptár persze nem azonnal terjedt el, hanem fokozatosan, több száz év alatt; mára a naptárrendszerek közül a legelterjedtebb.
Hogy melyik az év legutolsó és melyik az év első napja, nyilván konvenció. Például a kínai Holdújév 2023-ban január 22-ére fog esni, az óhitű ortodoxok újéve pedig 2023. január 14-ére. A zsidó zsinagógai újévet (rós ha-sána), a teremtés ünnepét, a naptári év kezdetét ősszel szokták ünnepelni, szeptemberben vagy októberben; 2023-ban például szeptember 15-17-re esik. Ugyanakkor a Gergely-naptár szerinti Szent Szilveszter pápa napját és az újévet, január 1-jét ma már szinte mindenhol a világon megünneplik ott is, ahol eltérő naptárrendszer van érvényben: egyszerűen nem lehet nem tudomást venni arról, hogy a világ nagy része ekkor csap hatalmas bulit.
Mit együnk szilveszterkor?
Nyilván nem keresztény hagyomány, hanem pogány időkből származó babona az is, hogy bizonyos típusú élelmiszerekről úgy tartják, szerencsét hoznak, másokat pedig kerülni kell.
Számos európai országban és Amerika egy részén is úgy tartják, hogy az év utolsó napján szabad, sőt ajánlatos enni csirkét, halat, vadat és pulykát, ám ugyanezek az étkek az év első napján, január elsején már kikerülnek a menüből. Miért? A szárnyasok, így a csirke is, visszafele kapar, így az év utolsó napján elkapar minden rosszat, ami abban az évben történt, ám az év első napján elfogyasztva azt kockáztatjuk, hogy az új évben ránk váró szerencsét is elkaparja. Ugyanígy a hal december 31-én elúszik, a vad elfut a rossz dolgokkal, ám január 1-jén ha ezeket ennénk, elúszna vagy elmenekülne előlünk a szerencsénk.
Tehát ha azt akarjuk, hogy 2022 problémáit a Székely Csürke ügyesen elkaparja nekünk, akkor december 31-én együnk belőle készült ételeket!
Ám ahogy átléptünk 2023-ba, az újévi szerencsét a hagyományos lencsével (vagy más apró szemes terméssel, ami a gazdagságot és a bőséget szimbolizálja), disznóhúsból készült ételekkel (mert az orrával kitúrja nekünk a szerencsét), a pénzt szimbolizáló zöld leveles zöldségekkel, például káposztával tudjuk magunknak garantálni – a babona szerint.
Nem így tartják egyébként a kínaiak: náluk a csirke a bőséget szimbolizálja, ezért nyugodtan fogyasztják holdújévkor, szilveszterkor, amikor éppen csak kedvük tartja.
Nagyon sok további érdekes szokás és babona kapcsolódik az újévhez, például a görögök éjfélkor egy gránátalmát vágnak a földhöz, amelynek beléből előbukkanó magvak a bőséget és a gyarapodást jelképezik: ezekből szemezgetve előre megcsináljuk az újévi szerencsénket. A spanyolok és a portugálok pedig az utolsó éjfél előtti harangszókor megesznek 12 darab szőlőszemet, hogy a következő évük termékeny legyen, és az év minden egyes hónapjára kijusson a szerencséből.
További babonák: ne veszekedj, ne teregess, végy új gúnyát
Érdemes december 31-éig feltölteni a kamrát s fagyasztót mindenféle tartalékkal – a babona szerint nemcsak azért, mert az év első napjaiban amúgyis zárva van a legtöbb bolt, és nincs ahonnan beszerezni a dolgokat. Ha üres kamrával, kiürült vagy félig teli cukortartóval, lisztesbödönnel kezded az újével, egész évben szűkölködni fogsz – mondják a babonásak.
Hát azt hallottátok, hogy amilyen az év első napja, olyan lesz az egész év? Veszekedni tilos, mert akkor egész évben csak veszekedni fogunk. Január elsején (de már december 31-én is) tilos takarítani, mosni, teregetni (teregetés a közhiedelem szerint akár halálesetet jelenthet), szemetet kivinni, de legyen rend és tisztaság már, hanem az egész évünk káoszba fullad.
Sőt, ne dobjunk ki semmit elsején, nehogy azzal a jövő évi szerencsénket is kihajítsuk. Január másodikán majd szépen kitakarítunk a szilveszteri buli után és a szemetet is kivisszük – javasolják a babonások. További hiedelem, hogy január elsején nem jó orvoshoz menni vagy orvost hívni, mert akkor az egész év betegeskedéssel telik – ha ezt komolyan veszed, akkor szilveszterkor nagyon ügyelj saját magad és társaid testi épségére, és az alkoholfogyasztást is nagyon fogjátok vissza!
Szilveszterkor általában ünneplőbe, szép ruhákba öltözünk – a babona szerint ezt január elsején se tegyük másként, a kényelmes mackónadrágot és kinyúlt kapucnist hagyjuk a szekrényben, helyette vegyünk magunkra új és tiszta ruhát. Január elsején se kölcsönadni, se kölcsönt kérni nem jó, mert akkor egész évben pénzügyi gondaid lesznek. S ha átkopog a szomszédasszony, hogy jönne kávézni, be ne engedd, ha ő lenne január elsején az első vendég, mert a babona szerint a női vendég szerencsétlen évet hoz – eseteg kérd meg, hogy hozza a férjét/fiát, s engedje előre az ajtóban, így kikerülheted ezt a sötét következményt, javasolják azok, akik hisznek e babonákban.
Utóirat
Ha viccből, poénból vagy családi hagyományból ezeknek a babonáknak, szokásoknak egy részét be is tartjuk, azért ne essünk a ló túloldalára sem – figyelmeztet végszóként az Okos Székely Csürke. Mert aki 2022-ben babonás, az jó eséllyel 2023-ban is az marad, és ez a tulajdonsága pedig az élete során bizonyos esetekben hátráltatni fogja jó szerencséjének kiaknázásában…
Ugyanakkor, hogy Niels Bohr Nobel-díjas dán atomfizikust parafrazáljuk, a babonákról még racionális emberek is úgy tartják, hogy esetenként azoknak is szerencsét hozhatnak, akik nem hisznek bennük. Úgy legyen 😉