Először is, a legfontosabbat szögezzük le most az elején: idegen helyen úgy kell viselkedni, hogy ne tűnjél ki a tömegből, de azért egy kicsit megőrizd székely mivoltodat. Lássuk, mire érdemes figyelni és mit érdemes elkerülni, ha külföldi nyaralást tervezel.
1. Ne edd bicskával a vattacukrot és a fagyit.
A székely ember mindig magánál hordja a bicskáját (még a reptéren is, ahol aztán majd úgyis elkobozzák, de azért mégis visszük), de tengerparton a vattacukrot és a fagyit talán mégsem érdemes azzal fogyasztani. Nem csak hogy furcsán néznek rád a többiek, de a fagyi elég gyorsan megolvad a forró nap alatt, így bicskával nem biztos, hogy sokra mész.
2. Ne keresd a szalonnát az all-inclusive szálloda svédasztalos étkezőjében.
A svédasztalos kínálatok sok mindent rejtenek, de a székely szalonna valószínűleg nem tartozik ezek közé. Ha mégis találsz valami hasonlót, az biztosan nem fogja felvenni a versenyt az otthoni, karácsony előtti disznóvágásból származó finom vékonyszalonnával. Ne bosszúskodj, ne tedd szóvá, csak kóstold meg a helyi ízeket!
3. A limonádé ára a strandon nem alkudható.
A székely ember szeret alkudozni, de a tengerparti limonádéárusnál nem biztos, hogy sikerrel jársz. „A feléből mennyit hagysz ki?” típusú kérdések nem igazán működnek itt. Inkább élvezd a nyaralást, és ne aggódj a pár bani különbség miatt.
4. Ne hasonlítsd a gyümölcsöket a saját termésedhez.
Az egzotikus gyümölcsök különlegesek és érdekesek, de nem kell mindegyiket összehasonlítani az otthoni almával vagy szilvával. „Ez a mangó finom, de ha tudnád, milyen alma nő az én fáimon!” – mondatokkal csak azt éred el, hogy furcsán néznek rád.
5. Ne próbáld meg a helyi konyhát összehasonlítani a székely konyhával.
A helyi specialitások kóstolása az egyik legjobb része a nyaralásnak. Bár a székely konyha páratlan, semmiképp ne mondd a pincérnek: „Ez se rossz, de azért egy jó Székely Csürke most matatna!” – ezzel csak megsérted a helyieket. Inkább próbálj meg új ízeket felfedezni, és élvezd a változatosságot.
6. Ne kínálj pálinkát a helyi vendéglő tulajdonosának fizetés helyett.
Bár otthon lehet, hogy egy-két pohár pálinkáért a szomszéd elmegy neked sodorni is, bálázni is, ne próbálj meg a helyi vendéglő tulajdonosának pálinkát kínálni fizetés helyett. Inkább fizesd ki a számlát, és ha nagyon szeretnél, akkor esetleg ajándékozd meg egy kis üveggel.
7. Cseszlét ütögetni az étteremben illetlenség.
Persze, otthon a családi asztalnál megszokott, hogy a beszélgetés közben néha meg-megütögetjük a cseszlét, de a tengerparti étterem teraszán ez nem biztos, hogy jó ötlet. A külföldiek valószínűleg nem fogják érteni, hogy miért kopogtatsz az asztalon. Hidd el, az idegen pincérek nem fogják hiányolni a székely cseszlézést, te viszont nyugodtan élvezheted az ebédet anélkül, hogy bárki furcsán nézne rád. Így biztosan elkerülöd, hogy azt higgyék, különleges székely dobversenyt tartasz az asztalon!
8. Gumicsizmát ne vigyél magaddal.
A tengeren pont az a lényeg, hogy vizes legyél, nem pedig az, hogy szárazon megúszd a dolgot. Megvan a helye s az ideje mindennek, így a gumicsizma is tökéletes – az estállóban. Hagyd hát ott, ne félj, ugyanott fog várni téged, ha visszaérsz.
9. A szuveníres nem nonsztop bót, hogy állandóan nyitva legyen.
Tudjuk, hogy otthon a faluban mindenki ismeri a másikat, és ha valami kell, csak becsöngetsz a boltoshoz, de külföldön ez nem így működik. Ha a szuvenírbolt zárva van, akkor zárva van, és nincs mit tenni. Ne próbáld meggyőzni az éppen záró eladót, hogy hadd nézelődhess még jó fél órát, hát ha fizetsz, akkor mi baja van. Neked épp most van szükséged egy hűtőmágnesre vagy képeslapra. Inkább alkalmazkodj a helyi szokásokhoz.
Remélem, ezek a tanácsok segítenek abban, hogy a nyaralásod zökkenőmentes és élvezetes legyen. Ha mégis úgy alakulna, hogy a pincér vagy a boltos türelme a nullára csökken, ne ess kétségbe! Mindig legyen nálad egy üveg pálinka, mert ha valami képes csodát tenni, az biztosan az. Ha a pálinka sem segít, akkor legalább te már jól érzed magad! Jó nyaralást, és ne feledd, hogy a tengerparton is lehet egy kicsit székelynek lenni – csak ne próbálj meg szalonnát sütni a napozóágyon!