Tíz lépés kezdő grillezőknek.
- Menj ki a kertedbe a grillsütődhöz! Ha nincs grillsütőd, egy tűzhelyecskét csak tudsz csinálni a kert sarkában. Ja, nincs kerted? Akkor keress egy helyet, ahol szabad tüzet rakni. Vagy inkább csatlakozz egy olyan társasághoz, ahol adott a kert, a grillsütő vagy tűzhely, már csak egy legény vagy leány kéne a gáton, vagyis a tűzhelynél, aki jól forgatja a nyársat meg a villát.
- Emlékezz vissza gyerekkorodra, amikor nagyapádékkal, vagy idősebb rokonokkal szalonnát süttetek az erdő szélén. Nem volt ilyen élményed? Kérdezd meg a szüleidet, idd magadba a történeteket a váratlanul beköszöntő esőkről, elveszett bicskákról, érdekes módszerekkel kioltott tűzhelyekről, parázsba forgatott pityókák felettébb égető voltáról, s az okos gyerekről, aki a forró pityókát nem tartja a kezében, hanem azonnal eldobja, ahogy azt kell. Erre azért van szükség, hogy magadba szívd a szabadtéri sütések mindörökké retró hangulatát.
- Grillrács vagy nyárs, ez itt a kérdés. Próbálkozni lehet mindkettővel! A rács kényelmesebb, mert nagyobb darabokat lehet sütni, szaporábban megy, nem kell állandóan tartani, hogy belefájdul az ember dereka és térde.
- Tartsd be a biztonsági előírásokat: a sütéstől tartsd távol a gyerekeket, háziállatokat és a nagyon öregeket. Legyen egy fogókesztyűd, és nem árt egy kötény sem. Ha a grillsütőd állványos, akkor egy stabil helyre állítsd fel. Ha elektromos, gázal működő, akkor tarts készenlétben egy poroltót vagy egy vödör homokot. Ha egyszerű fás tűzhelyed van, egy vödör víz is megteszi. A sütés helyszíne az épületek falától, kábelektől, elektromos eszközöktől legalább 3 méteres távolságra legyen.
- Ne lobogó tűzön, hanem parázson süss. Ne keverd a szenet a fával és a fát a szénnel: vagy egyik, vagy másik. Ha egyszerű tűzhelyed van, gyújtóssal, fenyővel égess le egy rend tüzet, bikkfa hasábokat tégy rá, s amikor azok jól megszenesednek s izzanak, akkor lehet fölötte sütni. Ha faszenes grillsütőd van, várd meg, míg a faszén egészen fehéressé válik, akkor kezdheted a sütést.
- A Székely Csürkét sütés előtt pár órával darabold fel, pácold be ízlés szerint, s félórával sütés előtt már tartsd szobahőmérsékleten. Nehogy hidegen tedd a rácsra!
- A csontos, nagyobb darabokat a rácson maximum félóráig süsd, egyszeri átfordítással. A kicsontozott combfilének kell 10 perc, de a mellnek elég 5-8 perc, ha jól csinálod: sokáig ne süsd, mert száraz lesz és rágós. Van, aki fóliába tekerve süti, hogy a hús természetes nedvei ne illanjanak el, ízlése válogatja, kipróbálhatod mindkét módszert. A lényeg, hogy kialakítsd és begyakorold a saját grillezési stílusod, amikor majd magabiztosan, az eredményt előre kiszámolva sütheted a Székely Csürkét szabadtéren, rácson vagy nyárson, ami épp kerül.
- Honnan tudod, hogy elkészült? Nagyon fontos: ne szúrkáld villával, mert elpárolog belőle a legjobb ízanyag. Van, aki a tapintásra esküszik: ha kemény, akkor megsült. A legjobb, ha betartod a fenti időtartamokat, illetve magát a forgatást húscsipesszel végzed. Ha nagyon bizonytalan vagy, létezik húshőmérő, amely pontosan megmondja, kész van-e: a hús közepe 2 percig legalább 70 °C-os kell legyen.
- Ha véletlenül elégettél egy-két szeletet, azt ne egyétek meg, és a kutyának se add oda. Dobd a biohulladékgyűjtőbe.
10. Ha grillsütőd van, azt minden sütési akció után takarítsd meg a megfelelő eszközökkel – természetesen csak azután, miután már kihűlt. Minden grillhez, füstölőhöz, elektromos sütőhöz van használati utasítás, ne légy rest átolvasni. Ha egyszerű tűzhelyed van, mikor vége a grillpartinak, ellenőrizni kell, hogy kialudt-e a tűz. A csipeszeket, nyársakat, egyéb eszközöket is érdemes megtisztítani, hogy következő alkalommal ne azzal kelljen kezdeni.