A virsli, bár alig több mint 218 éve találta ki egy Frankfurtból Bécsbe telepedett mészáros, meghódította az egész világot. Johann Georg Lehner újítása az volt, hogy kétféle húsból – sertés és marha – készítette és megfüstölte a juhbélbe töltött kolbászt. Állítólag Johann Strauss, Franz Schubert, sőt Ferenc József császár is imádta a Frankfurter Wurst néven ismertté vált eledelt.
Hol van már a régi, békebeli virslik hústartalma? – sóhajtasz most föl nosztalgikusan. Hát igen, amit manapság az üzletekben virsli néven árulnak, minőségben ritkán közelíti meg az eredetit. Ha minőségi virslit szeretnél vásárolni, a termék címkéjén ellenőrizd le többek között a hústartalmat (minél magasabb, annál jobb, 80% fölött beszélhetünk minőségi élelmiszerről), valamint az adalékanyagokat (minél kevesebb, annál jobb). De ha teljesen biztos akarsz lenni abban, hogy a család asztalára tálalt virsli teljesen adalékmentes és egészséges, akkor kisebb macerával magad is elkészítheted saját csürkevirslidet!
Egyesek azt is szentségtörésnek élik meg, hogy a virsli ma már szárnyashúsból is készülhet, de te nem tartozol közéjük, mert ellenkező esetben már abbahagytad volna az olvasást. Most két receptet mutatunk, az első nagyon könnyű, a második nehezebb: a végeredmény pedig lehet kicsit rondább lesz, mint a képeken, viszont finom!
Könnyű csürkevirsli bőr nélkül (csürkemiccs)
Majdnem olyan, mint a hagyományos miccs, csak nem juh+marha+disznóhúsból készül, hanem csürkéből, és más a fűszerezése.
Hozzávalók:
fél kg Székely Csürke
1 tojás
5 deka vaj
1 deci tej
só ízlés szerint
2 csipet őrölt bors
fél teáskanál őrölt piros paprika
fél teáskanál őrölt koriander
Elkészítés:
A Székely Csürke kiválasztott részeit vágd apró darabokra, majd daráld le. Egy tálban add hozzá a vajat is, és dolgozd össze a masszát. Mikor már eléggé homogén, kavarj hozzá egy nyers tojást, fűszerezd, sózd, és kavard össze az egészet a tejjel. Készíts alufóliába csavart kis csórékolbászokat, egy-egy csürkemiccshez 2 evőkanál masszát használva. A fóliát lehetőleg minél szorosabban csavard a hús köré, ne legyen levegő belül, és a végeit kösd el cérnával – mintha sztaniolba csomagolt cukorkák lennének. Helyezd a „cukorkákat” hideg vízbe, s miután felforrt, főzd 20 percig. Szedd ki, óvatosan bontogasd ki a csürkemiccseket, majd pirítsd néhány percig olajban vagy süsd meg tepsiben. Forrón, ecetes tormával, tormás mustárral, pityókás házi kenyérrel tálald.
Nem olyan nagyon nehéz, tej- és tojásmentes csürkevirslirecept (és nagy adag!)
Ez igazi virslirecept, mert juh- vagy disznóbélbe kell tölteni a masszát. Ha van gyakorlatod hagyományos kolbásztöltésben, esetleg eszközöd is hozzá, előnyt jelent!
Hozzávalók:
1 kg Székely Csürke
2 deka só
1 kávéskanál fehérbors
fél kávéskanál őrölt szerecsendió
fél kávéskanál őrölt gyömbér
1 kávéskanál pirospaprika
2 deci hideg víz
juh- vagy sertésbél
Elkészítés:
Csontold ki a Székely Csürkét, a húst darabold fel, és daráld le. A fűszereket az előzőleg hűtőben lehűtött vízzel együtt kavard a masszához. Turmixold még át, hogy legyen jó pépes. Ha nem elég lágy, még tehetsz hideg viszet bele. Ezután már „csak” bele kell tölteni a bélbe, ami megfelelő eszköz nélkül nehéz, de ha nincs más, egy nagy tölcsér is megteszi, amelyre alul ráhúzod a béldarabot (előbb csomózd meg alul, ne szottyanjon ki), felül meg nyomkodod bele a masszát. Sok mosatlannal és felfordult konyhával járó művelet, de aki már töltött „igazi” kolbászt, az rá se ránt. Miután a massza elfogyott, és a virslik szépen sorakoznak egymáshoz láncolva, meg kell őket abálni. Nem, nem zabálni, azt majd csak később. Az abálás azt jelenti, hogy forráspont alatti, de jó forró vízben (ha van hőmérőd, 90-95 fokon) 25 percig lassan főzöd. Ezután megszikkasztod, majd hűtőben tárolod, amíg el nem fogy.
Mindig csak annyit végy ki a hűtőből, amennyit megesztek: azt a pár darabot pár percig felzubbantod, épp ki ne hasadjon, s már szedheted is a tányérokra. Tormával, mustárral az igazi, ha pedig hiányolod a kommersz hotdogízt és –szószt, akkor rontsd el nyugodtan, mert ki-ki a saját sorsának kovácsa!