A filozófia világa tele van megoldatlan rejtélyekkel, de kevés olyan ősrégi kérdés létezik, mint a híres “melyik volt előbb: a tyúk vagy a tojás?” probléma. Ez a kérdés nemcsak a baromfiudvarokat osztja meg, hanem az emberiséget is évszázadok óta zavarba ejti. Ma megpróbálunk mélyebben elmerülni ebben a metafizikai labirintusban, és megtudni, mi volt előbb: a tyúk vagy a tojás?
A klasszikus válasz az, hogy “mindkettő egyformán fontos”. De mi van, ha megpróbáljuk komolyan venni ezt a kérdést? Ha a tyúk volt előbb, akkor honnan származott az első tojás? És ha a tojás volt előbb, akkor ki vagy mi keltette ki azt az első szerencsétlen csibét? Egyes tudósok azt mondják, hogy a tojás az evolúciós történelemben előbb jelent meg, mint a modern tyúk. Végül is, már a dinoszauruszok is tojtak tojást… De vajon számít-e ez, amikor arról beszélünk, hogy mi volt előbb? Hiszen egy dinoszaurusztojásból aligha fog tyúk kikelni, nem igaz?
A filozófusok között is akadnak olyanok, akik inkább az elvontabb, metafizikai megközelítést részesítik előnyben. Szerintük a kérdés valódi lényege nem az, hogy mi volt előbb, hanem hogy a tyúk és a tojás közötti kapcsolat örök és megbonthatatlan. Mint a Yin és a Yang, vagy a lángos és tejföl-sajt-fokhagyma kombó: egyiket sem lehet a másik nélkül elképzelni.
És ha mindez nem lenne elég, ott van még a modern tudomány is, amely szintén belépett a játékba. A biológusok felfedezték, hogy a tyúk petefészkében van egy speciális fehérje, az ovokleidin-17, amely létfontosságú a tojás héjának kialakulásához. Ezért egyesek azt mondják, hogy a tyúk volt előbb, mert a tojás héját semmi más nem tudná ilyen csodásan megformálni. De még itt sem állhatunk meg, mert a tyúk maga is egy tojásból kel ki, tehát lehetetlen eldönteni, hogy melyik volt előbb, hiszen mindkettő a másik létfeltétele.
A végső konklúzió? Talán sosem fogjuk megtudni, hogy mi volt előbb: a tyúk vagy a tojás. De egy biztos: bármelyik is legyen az, a rántotta mindig finomabb lesz, ha nem filozofálunk közben. A hétköznapi emberek számára pedig talán elég az a bölcsesség, hogy a világ sokkal érdekesebb, ha van benne egy kis rejtély. Végül is, ki ne szeretne egy kis fejtörőt a reggeli kávé mellé?