A szilveszter estére készülve kiválogattunk néhány receptet, amivel biztosan nem vallhatsz szégyent sem az anyós, sem az após, a komáék, a haverok, de még az unokakeresztnagybácsi előtt sem!
Kezdjük minden erdélyi ember kedvencével, a kocsonyával!
Ki mondta, hogy csak disznyóból lehet jó kocsonyát főzni?! Főleg ha „vérnyomásos vagy” (még szerencse, hanem vihetnek a hidegházba), vagy koleszterinproblémáid vannak, akkor a zsírosabb húsok helyett jó alternatíva a csürke.
Főleg a Székely Csürke.
A csürkekocsonyához 1 egész Székely Csürkét vágj négy részre, húzd le a bőrét, tedd egy szép nagy lábosba, s annyi vízzel, hogy ellepje, forrald fel. Szedd le a habját (mint a húslevesnél – link), tegyél bele murkot, petrezselyemgyökeret, zellert, karalábét, hagymát, csípős paprikát, pár szem fekete borsot, ízlés szerint sót – szinte pont mintha húslevest főznél, csak a fűszerekből tegyél kicsit többet, hogy intenzívebb legyen majd a kocsonyád íze.
Alacsony lángon legalább egy órát főzd a zöldségekkel, majd szűrd le. Szedd külön a húst meg a zöldségeket, a levet zselatinnal fokozatosan kevergetve sűrítsd be. Mielőtt meghűlne, tányérokba porciózd ki a kicsontolt csirkehúst és a zöldségeket, s merőkanállal oszd el a tányérokba a kocsonyásodó levest is. Hagyd megdermedni. A hűtőben akár hat napig is eláll!
Folytassuk egy igazán ízletes csürkefasírttal!
Talán nincs szilveszteri hidegtál fasírozott nélkül. Egy legegyszerűbb változata a csürkefasírtnak, amikor fél kiló Székely Csürkét ledarálsz, hozzákavarsz egy egész tojást, fűszerezed ízlés szerint (itt megnézheted, milyen fűszerek illenek a csürkéhez https://szekelycsurke.ro/milyen-fuszerek-illenek-a-szekely-csurkehez/). Beáztatsz másfél zsemlét simán vízben, kicsavarod és azt is hozzákavarod, pár gerezd megtört fokhagymával és egy kis zsírral vagy olajjal jól összedolgozod az egész masszát, és hagyod pihenni kicsit a hűtőben – legalább félórát, de félnapot is hagyhatod, akkor jobban összeérnek az ízek. Ezután egy kanállal gombócokat szaggatsz – minél kisebb fasírtokat készítesz, annál gusztusosabb lesz majd a hidegtálon, koktélparadicsomok, fekete maszlinák és sárga sajtkockák társaságában –, azokat még vizes tenyérrel kicsit meggömbölyíted, és sütheted ki olajban.
Vagy sütőpapíron, lerben, tepsiben – úgy még egészségesebb, mert kevésbé zsíros!
A csürkefasírtnak egy másik változatában üvegesre pirított hagyma is kerülhet a masszába.
Most következzen egy rafináltabb, általában vendéglőkből, esküvői menükről jól ismert hidegtál-elem:
az aszalt szilvával és sajttal töltött csirkemell.
Végy Székely Csürke mellehúsát, egy kilót. Szükséged lesz még 20 deka aszalt szilvára, 25 deka trappista sajtra, 40 deka hajszálvékonyra szeletelt húsos szalonnára (bacon, esetleg pármai sonka is jó). Szeleteld fel a csürke mellét, kicsit potyold meg a szeleteket, sódz, borsozd, fűszerezd ízlés szerint. A közepükbe tegyél sajtot és aszalt szilvát, tekerd fel jó szorosan, mint a töltött káposztát, majd a töltelékeket csavard bele a húsos szalonna vékony szeleteibe. Előmelegített sütőben, olajjal kikent jénaiban vagy tepsiben 200 fokon kb. egy órát süsd, majd hagyd kihűlni, és tedd hűtőbe. Nagyon éles késsel vágd ujjnyi vastag szeletekre, és rakhatod is a tálra!
Van olyan változata is, amelyben aszalt szilva helyett aszalt barackot használhatunk. Ha mindkét változatot elkészíted, a mélyvörös-feketés belű szeleteket párban rakhatod a mézsárga belű szeletekkel.
Maszlinával, koktélparadicsommal, sajttal, csürkefasírttal egészítheted ki a hidegtáladat. Majd mindenki azt fogja kérdezni, „ezt hol készíttetted?”, mert lehet el se hiszik, hogy bizony, te vagy az alkotó 😉