Mit szokott készíteni a legtöbbször élete során egy székely amatőr szakács? Nem tudjuk biztosra, de pityóka biztosan van benne.
Krumplit, pityókát, burgonyát, vagyis pityókalevest, a főétel mellé pürét (vagy pirét), szalmapityit, lerben sült köménymagos krumplit, pityókatokányt, mindezt jó pityókás kenyérrel, desszertnek krumplis palacsintát. Még a fasírtban és szilvás gombócban is pityóka van, ha valaki nem tudná. Mindennapi pityókánk vitathatatlanul dominálja a táplálkozásunkat, ami elég érdekes, ha belegondolunk, hiszen alig pár száz éve van velünk ez a szerény, de pótolhatatlan amerikai gumó.
Nos, ha kitörnél ebből a mennyei pityókakörből, akár azért, mert kicsit már meguntad, akár csak kíváncsiságból, íme négyféle hagyományos erdélyi köret Kövi Pál Erdélyi lakomájából, amely szuper kísérője lehet a Székely Csürkéből főzött ételeknek.
Tarhonya
A tarhonya lisztből, tojásból és vízből készülő, hagyományos leves- és köretalapanyag. Ha valaki véletlenül nem ismerné, ez egy apró, henger alakú száraztészta, amit most már sokféle kiszerelésben boltban lehet kapni, de régen minden családban kézzel készült, egy rostán átmorzsolták a tésztát, megszárították és a kamrában zsákocskákban tartották. Bár ókori elődje Perzsiából származik, és török közvetítéssel érkezhetett a Kárpát-medencébe, ma már főleg Magyarországon készítik, fontos része volt az alföldi parasztok és pásztorok ételeinek. Magyar neve is a perzsa eredetű oszmán-török „tarchana” szóból ered, ami búzalisztből aludttej hozzáadásával készült tésztát jelent. Sokféleképpen készíthető.
Kövi Pál Erdélyi lakomájában a köreteknél szerepel a Tarhonya majorsághoz című recept, amely szerint először is a tarhonyát forró libazsírban aranypirosra kell pergelni, gyakori kevergetéssel, majd felönteni vízzel, erős tűzön állandó kavargatás mellett elforralni, és ekkor ismét felönteni, de ezúttal csontlével vagy zöldséglével. Fűszerezve, egy egész fej hagymával benne, födő alatt kell párolni. Miután elkészült, a hagymát ki kell venni belőle. Csirkepaprikáshoz kiváló köret.
Édes káposzta párolva
Vöröskáposztával vagy fehérrel is készülhet, a vörösnek, amely tulajdonképpen lila, van egy markáns vizuális dominanciája, amely különösen jó esztétikai élményt nyújthat sült csirke mellé tálalva. Az Erdélyi lakomában háromféle variációja is szerepel; a legegyszerűbb az, amikor a legyalult, besózott káposztát olajon pergelt, pici cukorral édesített hagymával összekeverünk, tárkonyecettel, köménymaggal fűszerezünk és puhára párolunk.
Puliszka
Senkinek nem kell bemutatni: talán nincs olyan erdélyi ember, aki ne ismerné és szeretné. Csirkepaprikáshoz és különböző ragukhoz kiváló köret, de önmagában is megállja a helyét egy kis túróval és hagymával. Kövi Pál azt is megjegyzi róla, hogy finom és könnyű étel, egészséges, és a kenyeret is pótolja.
Zellerfőzelék
Grillcsirke mellé próbáld ki ezt a nagyon egyszerű főzelékreceptet: 60 deka zellert nyersen durvára reszelsz, két kanál tejföllel elkavarsz, öt percig vajban kevergetve párolsz. Sóval, tárkonnyal és apróra vágott petrezselyemmel ízesítheted.
+1: Kuszkusz
Az Erdélyi lakomából vett hagyományos erdélyi receptek után következzen egy arab országokban népszerű köret, a kuszkusz. Ez egy tarhonyára emlékeztető, de nem sima lisztből, hanem hántolt, őröletlen, vagy durvára őrölt durumbúzából készülő aprótészta-szerűség. Sokan összekeverik a bulgurral, amely egy gabonaféle. A kuszkuszt is eredetileg kézzel állították elő a tarhonyához hasonlóan: a meggőzölt darát kézzel sodorták apró gombócokká, aztán ezt hempergették meg lisztben, és szétterítve szárították meg, hogy pergős maradjon. Amit a boltokban kaphatunk, azt iparilag állítják elő: előgőzölik, majd kiszárítják, így szupergyorsan, 10 perc alatt köretté varázsolhatjuk. Sült csirke vagy grillcsirke mellé, zöldségekkel színesítve remekül passzol!
És még nem ejtettünk szót a hagymás rizsről, a pirított grízről, a rengetegféle mártásról. Hagyományos erdélyi és nemzetközi köretek egész sora várja, hogy felfedezd a Székely Csürke körítéseként! Hiszen a pityókán túl is van élet. Vagyis étel.