A pünkösd a húsvét utáni 7. vasárnapon és hétfőn tartott ünnepünk, a keresztény vallás szerint a Szentlélek kiáradásának ünnepe. Mivel tehát ugyanúgy „mozgó ünnep”, mint a húsvét, idén a nyugati kereszténység egyházaiban a pünkösdöt május 28-29., az ortodox pünkösdöt pedig június 4-5. között ünnepeljük.
Románia legnagyobb katolikus zarándoklata, a csíksomlyói búcsú hagyományosan szombaton történik, ami idén május 27-re esik. Csíksomlyón, Csíkszereda mellett található az egyik legfontosabb magyar Mária-kegyhely, ahová a zarándokok pünkösdszombatra érkeznek meg, és hosszú, végeláthatatlan sorokban, ki gyalog, ki lovon, ki szekérrel felkapaszkodnak a két Somlyó-hegy közé. Ma már nemcsak a katolikusok jönnek el a búcsúra, hanem a más vallásúak is szép számban. A búcsút megelőző napokban pedig se szeri, se száma a világ minden részéről érkező zarándokbuszoknak, -vonatoknak, gépkocsikonvojoknak: ilyenkor a Csíkszereda felé vezető összes úton fennakadásokra és dugókra lehet számítani. Foglalt szállások, teltházas vendéglők mellett a jó csíkiak (és környékbeliek) szép számban fogadnak ilyenkor Erdély más részeiből, Moldvából, Magyarországról érkező zarándokokat, rokonokat, barátokat, akiket illően megvendégelnek.
Az ünnep az ünnep: elképzelhetetlen ünnepi menü nélkül. Pünkösdhöz köthető ünnepi ételeink esetében érvényesül az „ahány ház, annyi szokás” elv. Most két ünnepi menüsort ajánlunk: egyet arra az esetre, ha gyorsan kell finomat készíteni váratlan, de mindenképp kedves vendégeknek, a másikat inkább vasárnapra vagy hétfőre javasoljuk, amikor kicsit mindenki felszusszan az ünneplésből.
Pünkösd előtti pénteken még javában dolgozol? Nincs időd hamarabb előkészíteni a dolgokat? Akkor a legjobb, ha az első menüsort választod! A második ráérősebb, hosszabb időt vesz igénybe, de mindkettőben közös, hogy a Székely Csürke legjavát adja családnak és vendégnek egyaránt.
1. Hamar elkészül, mégis ünnepi: Székely Csürke gyorsan és finoman!
Húsleves helyett főzz egy könnyű csorbát: hamarabb kész van, és a csíksomlyói búcsúra érkező magyarországi vendégek imádni fogják, miután éhesen, szomjasan, kifáradva betódulnak a konyhába. Simán elkészül péntek este vagy szombat hajnalban, kinek mikor vannak inkább az ihletett órái. (Ha véletlenül gyalogos zarándoklatot tervezel a búcsú napján, akkor maradj a szendvicseknél vagy piknikkosárnál, mert hétfőig se erőd, se kedved nem lesz főzőcskézni.) A hozzávalókat idejében szerezd be, mert a Merkúrban biztos sor lesz!
Második fogásnak villámgyors rántott csürkét tálalhatsz szalmakrumplival, azt biztosan mindenki szeretni fogja. Desszertnek pedig mi más, mint friss, helyi sütésű kürtős kalács dukál. Bár a zarándokok istenes emberek, azért biztos nem vetik meg a bort: válassz a rántott csürkéhez egy finom savignon blancot.
2. Ráérősebb és különleges: Székely Csürke Erdély legváltozatosabb receptjeivel
Egy tökéletes vasárnapi húslevessel nem lehet melléfogni. Szombaton vagy hétfőn is táplál, felüdít, sőt gyógyszerként hat, ha a menetrendszerű májusi esők egyikét a nyakatokba kaptátok. Vagy pedig az ökuménia jegyében a katolikus búcsú zarándokait varázsold el az erdélyi szász evangélikus papi konyhák különlegességével, ezzel az igazán ünnepi régeni káposztalevessel!
Második fogásnak lehet egy csirkepaprikást feltálalni, mert azt valószínűleg mindenki értékelni fogja (készítheted úgy is, ahogyan Magyarországon szokás, vagy pedig székelyesen, rókagombával és puliszkával). Ám ha azt szeretnéd, hogy vendégeid évekig megemlegessék ezt a csíksomlyói búcsús ebédet, nyúlj vissza az erdélyi gasztronómia legjobb hagyományaihoz, és válassz egy olyan receptet, ami jól reprezentálja ezt a sokszínű, sokvallású, soknemzetiségű fúziós konyhát!Ha pedig az az álmod, hogy az álluk is leessen a csodálkozástól, itt egy örmény-román recept, a Székely Csürke bámiával (LINK A MÁJUS 5-I RECEPTRE), egy székelyföldi örmény gazdasszony gyűjtéséből.