A Székely Csürke csodálatos állat. Nemcsak a húsa finom, hanem szabályszerűen szuperképességekkel rendelkezik! Nem hiszed? Íme néhány tény a csürkékről – általában, hiszen nemcsak a Székely Csürkére igazak az alábbiak, hanem a világ minden csürkéjére.
Érzékelik az ultraibolya sugarakat
Magyarán számukra a világ sokkal, de sokkal színesebb, mint számunkra! Kutatóknak egyébként az a hipotézisük, hogy az ultraibolya érzékelése abban segíthet az anyatyúknak, hogy megállapítsa, melyik csibék a legegészségesebbek, így inkább azoknak a gondozására koncentrálhat. Ugyanakkor előre tudja azt is, melyik tojás fog kikelni, és melyik nem. Az életképtelennek, kevésbé egészségesnek tartott tojásokat valószínűleg ezért „rúgja ki” a fészekből.
Jó az emlékezetük
Kutatások szerint több mint 100 különböző arcot képesek megjegyezni és utólag felismerni (emberi és állati arcokat egyaránt).
Regenerálódó a hallásuk
Az olyan zsákmányállatoknak, mint amilyen a csürke is, szó szerint létfontosságú a jó hallás. A csürkék hallása rendkívül éles, és ha valami miatt romlani kezd vagy időlegesen elveszítik hallásukat, rövid időn belül regenerálódni tud! Hogyan? Új „hallósejteket” növesztenek, azaz képesek a hallósejtjeiket regenerálni.
A dinoszauruszok rokonai
2004 márciusában térképezték fel a csürke DNS-szekvenciáját, majd összehasonlították dinócsontokból, egész pontosan Tyrannosaurus rex csontjából nyert fehérjékkel. Kiderült, hogy a madarak viszonylag rövid idő alatt fejlődtek ki a dinoszauruszokból, és a csürkék és a struccok a dinók egyik legközelebbi rokonai.
25 milliárdan élnek a Földön
Létszámuk körülbelül 25 milliárd lehet, ami többszöröse az emberiségének.
Okosabbak, mint gondolnád
A „buta tyúk” valójában mítosz! A kiscsibék sok olyan alapvető dolgot megértenek, amelyeket az emberi csecsemők csak hét hónapos vagy idősebb korukban sajátítanak el. A csürkék képesek problémamegoldásra, rendelkeznek matematikai alapfogalmakkal, megértik a tárgyak állandóságát. Képesek a késleltetett kielégülésre, vagyis arra a döntésre, hogy elhalasszák vágyuk azonnali kielégítését, hogy a jövőben még nagyobb jutalmat vagy előnyt kapjanak.
A csirkék empatikusak
Kutatások szerint átérzik társaik szorongását, félelmét, fájdalmát. Egyáltalán nem érzéketlenek és közömbösek, mint ahogyan sokan gondolják – ezért sem mindegy, hogyan bánunk velük!
Csirkenyelven kommunikálnak egymással
Több mint 200 féle hangot képesek kiadni, amelyek összekombinálva egész komplex nyelvet alkotnak. A tyúkanyó már kikelésük előtt elkezdi „beszélni tanítani” csemetéit, halkan csipog és trillázik nekik. Ugyancsak hangjával ösztönzi a fiókákat, amikor ott az ideje, hogy kitörjön a tojásból.
Gyorsabbak, mint a lassú emberek
Hogy milyen gyorsan tudnak futni a csirkék? Állítólag 14 km/órával, míg egy átlagos (nem sportoló) ember 13-19 km/órával tud futni.
Álmodnak
Ugyanazok a REM-alvás (gyors szemmozgás) periódusaik vannak, mint az embereknek, és ilyenkor álmodnak. Hogy miről, azt majd megkérdezheted tőlük, mikor megfejtetted és megtanultad a nyelvüket!