Házszenteléskor mivel kínáld a papot, kántort s gyermekeket? Mi az a GMB+, s ha református vagy, mit csinálj ilyenkor? A Székely Csürke tanácsai.
Január 6. Vízkereszt napja. Latin elnevezése Epiphania Domini, az Úr megjelenése. A kereszténység egyik legrégebbi ünnepe, hiszen a 4. századig gyakorlatilag egybeesett a karácsonnyal, Jézus születésnapjával és az évkezdettel. Aztán történt egy s más, egyházszakadás, s most már úgy szokás, hogy ezen a napon emlékezünk meg a napkeleti bölcsekről, Gáspárról, Menyhértről és Boldizsárról, sőt még Jézus megkereszteléséről is a Jordán folyóban, s a kánai mennyegzőn borrá változtatott víz csodájáról is. Mindenképpen nagyon nagy ünnepnap ez, amikor vizet szentelnek, s ebben az időszakban a papok aztán mennek házról házra, s megszentelik a házakat es. Ha az ajtón látod, hogy 20+GMB+24, az Gáspár, Menyhért és Boldizsár neve rövidítve. Településenként változik, hogy mikor indul a házszentelés, általában karácsony és vízkereszt között, de néha elnyúlik egészen január második hetéig.
Hagyományosan a csengettyűs ministráns gyermekek a házszentelés előfutárai, akik jelzik a ház lakóinak a pap érkezését, illetve a lelkipásztornak, hogy az illető házban befogadják vagy nem a Szentkeresztet. A pap a kíséretével együtt, kereszttel kezében így köszönti a ház lakóit: „Békesség e háznak és a benne lakóknak!”
A házigazdák asztalon égő gyertyával, kereszttel, kínálmációval várják a házszentelőket, a ministráns gyermekeknek aprósüteményt, szaloncukrot, édességet vagy pénzt adnak, illetve adományt az egyház részére.
Az erdélyi vallási tolerancia jegyében a református, unitárius vagy más vallású családtagok is jelen vannak az eseményen. Foszlós kalácsot, mákos és diós bejglit, bort illik feltálalni ilyenkor, főleg ha arra is van egy kis idő, hogy a lelkipásztor kíséretével együtt leüljön és elbeszélgessen a háziakkal.
Régen egyes helyeken szokás volt, hogy a házszentelőket nemcsak kikísérték, hanem egy darabig követték a harmadik, negyedik házig is, hogy a termés dús legyen és jó nagyra nőjön. Régebben vízkeresztkor a jószágot is szenteltvízzel itatták meg, hogy ne legyenek betegek.
Vízkereszt napján vagy környékén szokás egyes helyeken leszedni a karácsonyfát. Népi időjóslás is kapcsolódik e naphoz: azt mondják az öregek, ha január 6-án esik, akkor hosszú lesz a tél, ha hideg van, akkor viszont gyorsan megérkezik a tavasz.
Vízkeresztkor hivatalosan lezárul a karácsonyi időszak, és kezdetét veszi a farsang, a bálok, mulatságok, lakodalmak időszaka. Ha ma megkéred a kezét, holnap már tarthatjátok is az eljegyzést!
A farsangi időszak kezdetét eljegyzés nélkül is megünnepelhetitek a családdal egy bolondos Székely Csürke-recept elkészítésével.
A Székely Csürkének is van védőszentje!
Tudtad, hogy Remete Szent Antal a háziállatok védőszentje? Őt január 17-én ünnepeli a katolikus egyház. E napon egyes helyeken szokássá vált, hogy a háziállatokat is megáldották. A vatikáni Szent Péter-tér is megtelik ilyenkor jószágokkal, akik gazdáikkal együtt várják a pápai áldást. A paraszti gazdálkodásban a háziállat haszonállatnak számított, tehát az embert, az emberi életet segítő teremtménynek. Ezért a legtöbb esetben ekként is bántak velük, gondozták és hálával voltak értük. (Kallós Alapítvány)