Nemrég a Székely Csürke útra kélt, hogy felfedezze és bemutassa az erdélyi régió rejtett vagy látható értékeit. Erdély látnivalói keresése során szemei és fülei Ti voltatok: a Hargita Népe olvasói és a Marosvásárhelyi Rádió hallgatói, akik írtatok, üzentetek, javasoltatok, hogy közösen összegyűjthessük azokat a csodákat, amelyeket meleg szívvel ajánlunk bárkinek a nagyvilágból.
Cikksorozatot jelentettünk meg a Hargita Népe napilapban, továbbá a Marosvásárhelyi Rádió beszélgetős műsorában is vártuk a betelefonálókat, üzenetküldőket, hogy javasoljanak helyszíneket, értékeket. A cikkeket itt lehet elolvasni:
Erdély csodáit keresi a Székely Csürke
Erdély legjobb piknikezőhelyei
A legszebb kastélyok Erdélyben
Melyik Erdély 7 legcsodálatosabb hegyvidéke?
Erdély legvendégszeretőbb települései
Erdély gazdag történelmi és kulturális öröksége, lenyűgöző természeti szépségei közül nagyon nehéz, majdhogynem lehetetlen feladat kiválasztani csupán néhányat. Most azok az erdélyi látnivalók következnek, amelyeket a legtöbben ajánlottatok.
A parajdi sóbánya. Túl azon, hogy turisztikai attrakció, ahol a felszín alatt 120 méterrel játszóterek, kápolna, kávézó, mozi, üzletek és számos szórakozási lehetőség kínálkozik a látogatók számára, valójában egy mérhetetlen értékű kincs a föld mélyén. A parajdi sóredő Európa egyik legnagyobb sólelőhelyének számít. Az óriási sótömzs 2,7 km mélységben található, több száz évre elegendő kősót tartalmaz. Ez ám a rejtett csoda!
A Gyilkos-tó. Erdély legszebb helyei egyike. Lélegzetelállító látvány a víztükör a kiálló facsonkokkal, a föléje magasodó hegyek között. Bár nem is olyan régen, 1837-ben keletkezett egy földcsuszamlás nyomán, ez a torlasztó sokszor megihlette az emberek képzeletét. Az biztos, hogy látni kell!
A Szent Anna-tó. Egy erdélyi utazás kihagyhatatlan helyszíne. Kedves, szelíd és immár napkrémmentes víztükrű tavunk a Csomád egyik kráterében alakult ki. Mióta természetvédelmi okokból fürödni nem lehet benne, és a piknikezés is tilos, ismét olyan, mint egy szentély: a természeti csodákat értékelő zarándokok jönnek le kis csoportokban, sétálnak, ámulnak, fotóznak, és halkan, áhítattal távoznak. Közép- és Kelet-Európa egyetlen vulkáni eredetű tava megérdemli ezt a tiszteletet!
A Békás-szoros. Hidegrázósan csodálatos látvány ez a tektonikus eredetű szurdokvölgy. Védett terület, a Békás-szoros – Nagyhagymás Nemzeti Park része. Románia nevezetességei közül ez a mészkőbe vájt hasadékvölgy a függőleges sziklafalaival a legszebb látogatható hegyszoros. Egyúttal a sziklamászók paradicsoma!
Az Egyes-kő. Ez a tengerszinttől 1608 méterre emelkedő, jellegzetes formájú sziklacsúcs a Hagymás-hegységben, Hargita megye keleti részén magasodik az égbe. Erdély nevezetességei közül az egyik olyan természeti látványosság, amelyet nagyon sokan ismernek. Kicsinyített mása a Budapesti Állatkert 1912-ben elkészült Nagy-sziklája, Kós Károly tervei alapján.
A Tordai-hasadék. Románia legszebb helyei egyike. Ez a csodálatos mészkőhasadék a legenda szerint Szent László imája nyomán keletkezett, amikor királyunk a kunok elől menekült seregével. A sziklafalakkal, barlangokkal, patakokkal, kis hidakkal tarkított hasadékban különleges növény- és állatfajok élnek, és egy tavacska is megcsodálható a közepén.
A szovátai Medve-tó. A fürdővároska általa vált gyakorlatilag világhírűvé: hiszen ez a kiterített medvebőr alakú, sós vízű tó a világ legnagyobb heliotermikus tava, amely 1875-ben keletkezett. Erdély Holt-tengerének is nevezik, ahol gyógyturisztikai és kikapcsolódási céllal tízezrek töltik el vakációjukat a nyári szezonban.
A látnivalók Erdélyben ezzel nem merülnek ki! Következő cikkünkben a legjobb csillagnéző, piknikező helyekre és legcsodálatosabb hegyvidékekre vonatkozó javaslatokat összesítjük. Tartsatok velünk!