Azt szokták mondani, mi székelyek annyiféleképpen el tudjuk készíteni a pityókát, ahány napja van az évnek. Még bort is főzünk belőle.
S a Székely Csürkéből? Ejsze a lehetőségek ugyanolyan korlátlanok!
Ott van az egyszeri székely egyetemista esete, akit felhív az anyukája Kolozsváron, hogy küldene egy pakkot éhező fiacskájának. „Fijam, most vágtam csürkét, mit főzzek neked belőle?” „Pálinkát, édesanyám” – hangzott a válasz.
Félreértés ne essék, lehetni biztos lehet pálinkát is főzni Székely Csürkéből, csak akarni kell. De minek rontsuk el a csürkét, ha azt meg is lehet enni? Ugye. Pálinka kerül bárhonnan melléje, azt nem kellett hetekig nézegetni árgus szemekkel, hogyan nő-növöget, hogyan ügyeskedik, hogyan hízik a székelyföldi takarmányon. Rohadt szilvát s almát bárki meg tud gyűjteni egy cefréshordóban, pálinkafőző is akad majd’ minden faluban, na de Székely Csürke nem terem minden bokorban, szóval vigyázzunk rá és becsüljük meg.
Az elébb elmeséltük, nagypapa hogyan sütte meg lerben cseréptálban a székely grillcsirkét, most egy furfangosabb receptet hoztunk nektek. Fűszeres grillcsirkét fogunk sütni pityókával! Fűszeres, fűszeres, hát még jó, hogy nem kakaós – na de milyen fűszeres, itt a lényeg.
Hozzávalók 4 személyre:
- 1 db egész Székely Csürke
- 70 dkg pityóka (de egy kiló es lehet)
- pár kalán zsír
- bors (ha nincs őrölt, mozsárba es esszetörheted – a pézsét készítsd oda, mer’ a tüsszögés utolér)
- kakukkfű (na itt kezdődik a furfangosság)
- pár csipet veres fűszerpaprika
- fokhagymagerezdek héjastól (amennyi van éppen kéznél)
- só
Elkészítés
A Székely Csürkét kívül-belül alaposan dörzsöld be sóval. Olvaszd fel a zsírt, kenj ki vele egy cseréptálat vagy tepsit, a többi olvasztott zsírhoz keverd hozzá a borsot, paprikát, egy csepp fokhagymát is törhetsz belé, s a kakukkfüvet.
Kis zárójel a kakukkfűről. Ez a csodálatos boszorkányos fű mindenre jó, de tényleg mindenre: teának, szörpnek, fűszernek, édeshez, sóshoz, savanyúhoz, húshoz, húsléhez, pityókához, tokányhoz, betegségre, egészségre, vigasságra, szomorúságra. És ha ismered a fajtáját, örök barátod lesz: terem minden mezőn, minden kert végében, de még cserépben es: ha blokkos vagy, akkor sem kell nélkülöznöd a jó fűszeres szagát a balkonodon!
A kakukkfű friss hajtásait is morzsold tehát belé a pácba, s az egész maklavájsszal kend bé a Székely Csürkét, s úgy bépreparálva tedd a hűtőbe. Közben megpucolhatod a pityókát s fel es vághatod, ahogy jól esik, csak ne épp összevissza, legyenek azért a darabok nagyjából egyformák, mert hanem az egyik szétmegy, mire a másik is megkészül. A pityókadarabok közé elszórhatsz pár cikk fokhagymát héjastól.
A pácolódott Székely Csürkét vedd ki a hidegről, tedd a kikent tepsibe, köréje mint kiscsibéket a sárga pityókadarabokat rakosgassad. Még morzsolj az egészre egy kis kakukkfüvet, ne sajnáld. Locsold le a maradék páclével, majd tedd az előmelegített sütőbe, és 180 fokon süsd meg körülbelül másfél óra alatt. Néha fordíts rajta és locsolgasd a pecsenyelével. Mikor már a vége felé jársz a sütésnek, a hosszú nyelű villáddal szúrd ’sza meg, hogy kész-e. A pityókát se égesd oda, kár lenne érte.