Avagy tényleg olyan egészséges lenne a csirkemell? Az Okos Székely Csürke tudományosan is elmagyarázza!
A csirkehús alacsony kalóriatartalmú, ugyanakkor nagyon sok olyan tápanyagot tartalmaz, amire a szervezetünknek szüksége van, főképp fehérjét, aminosavakat, niacint és más B-vitaminfajtákat, szelént, foszfort, cinket, D-vitamint és kálciumot. Sőt, tudtad, hogy a csirkemell egyenesen boldoggá tesz? Na jó, ez enyhe túlzás ugyan, de van benne igazság is, hiszen ez a húsfajta gazdag a triptofán nevű aminosavban, amely elősegíti a jó hangulatért is felelős, szerotonin nevű ingerületátvivő anyag – amelyet „boldogsághormonnak” is neveznek – termelődését.
Alacsony kalória- és magas fehérjetartalma miatt gyakorlatilag szinte minden modern egészséges étrendnek és fogyókúrának fontos részét képezi a csirkehús, és különösen a legalacsonyabb zsírtartalmú része, a csirkemell. A kiegyensúlyozott táplálkozást követő, ugyanakkor csökkentett húsfogyasztást céljukul kitűző személyek számára is alapélelmiszernek számít, mert a húsfajták közül az egyik legegészségesebb. Nem mellékes az sem, hogy környezetbarátabb is, mint a sertés- vagy marhahúsfogyasztás, ugyanis a szárnyastenyésztés ökológiai lábnyoma kisebb, mint a kérődzők tenyésztéséé.
Miért fontosak az olyan tápanyagok a szervezetünknek, mint a fehérje, vitaminok vagy a szelén?
A fehérje többek között az izomtömeg fenntartásához elengedhetetlen, ezért főleg – de nemcsak – a sportolók számára fontos a megfelelő mennyiségben történő bevitele a szervezetbe. A szelén egy nyomelem, ami az immunrendszerünk egésze, valamint főleg a pajzsmirigyünk egészségéhez járul hozzá, és a termékenységhez is szükséges. A D-vitamin és a kalcium a csontképződést segíti elő.
Egyes kutatások szerint azok körében, akik rendszeresen fogyasztanak csirkemellet, alacsonyabb a szívbetegség és a cukorbetegség kialakulásának kockázata; a csirkemell fogyasztása annak koncentrált B-vitamin- és cinktartalma miatt várandós és szoptató anyáknak is kiemelten ajánlott.
A csirkemell ugyanakkor nemcsak egészséges, hanem gyorsan elkészíthető:
hamar átsül, szinte pillanatok alatt grillezhető, de főzhető is, ledarálva húsgombócot, fasírtot készíthetünk belőle, ezerféleképpen pácolható, társítható gombával, sajtokkal, zöldségekkel, sőt gyümölcsökkel, és feltekert ételkölteményeket is lehet belőle készíteni. A grillezése a legegészségesebb elkészítési mód, fontos, hogy ilyenkor egy lehetőleg növényi olajjal locsolva, alacsony hőfokon készítsük, hogy minél több tápanyag maradjon benne, és ne adjunk hozzá fölöslegesen telített zsírokat.
Mi legyen a bőrével?
A csirkemell még kevesebb kalóriát és telített zsírt tartalmaz, ha leszedjük a bőrét, de ha bőrével együtt sütjük, omlósabb, ízesebb marad, szóval döntenünk kell: valamit valamiért. Egyébként régen azt ajánlották a fogyókúrázni vágyóknak, hogy mindenképpen szabaduljanak meg a bőrtől, ma már inkább megengedőbbek a tanácsok ezen a téren, sőt egyesek ajánlják is a fogyasztását, hiszen a csirke bőre is nagyrészt koleszterincsökkenő hatású, telítetlen zsírsavakat tartalmaz. Szóval ha szereted, nyugodtan hagyd csak rajta és fogyaszd bátran!
Mint minden esetben, a csirkemell dicséreténél sem szabad átesni a ló túlsó oldalára: a csirkemell ugyan valóban nagyon egészséges, és fontos része lehet bármilyen diétának, de öncélú népszerűsítése és egyoldalú fogyasztása káros lehet.
Egy tonna csirkemell sem pótolja a változatos és egészséges táplálkozást, erre jó példa a következő történet is. 1996-ban Matt Damon a Courage Under Fire (magyarul: A bátrak igazsága) című film mellékszerepére készülve, amelyben egy kórosan sovány heroinistát játszott, kitalált egy nagyon extrém diétát magának: csak csirkemellet evett és napi 21 kilométert szaladt, amíg 27 kilót le nem adott.
Az akkor 25 éves színész akár bele is halhatott volna a saját szakállára, szakemberek és orvosok bevonása nélkül végzett fogyókúrába, hiszen a teljesen egyoldalú táplálkozás és a fizikai megerőltetés miatt szervezete nagyon legyengült. Erre mondják, hogy jóból is megárt a sok: a kiegyensúlyozott táplálkozás, a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, a nutricionista szakemberek és orvosok személyre szabott étrendtanácsai nélkül belefogni bármilyen diétába nagyon veszélyes lehet!
Mindezzel együtt a csirkemell továbbra is kedvelt és hatékony eleme a fogyni akarók diétáinak, de nem árt még egyszer hangsúlyozni, hogy zöldségek, gyümölcsök fogyasztása mellett, és nem helyett fogyasszuk ezt a fehérjében gazdag, sokoldalúan elkészíthető húsfajtát. Tehát a csirkemell tényleg egészséges, ha nemcsak azt eszünk, hanem melléje változatosan táplálkozunk.
Íme rögtön egy nagyon népszerű és egészséges receptötlet: az örök sláger Cézár-saláta nálunkfele grillezett csirkemell-falatkákkal van dúsítva, bár eredeti verziójában a csirkemell nem is szerepel. Nem csoda, hiszen a feldarabolt, parmezánsajttal meghintett, öntettel bolondított saláta-paradicsom-uborka kombóhoz a grillezett, felkockázott csirkemellfilé remekül illik! Diétás, nem terheli a gyomrot, és nem maradtak ki a zöldségek sem, amelyek vitamin- és rosttartalmuk miatt is elengedhetetlenek egy egészséges szervezet számára. Jó étvágyat hozzá!
Itt kaphatsz egyébként tippeket arról, hogyan készíts tökéletes grillcsirkét, ha pedig arról olvasnál, hogyan főztek eleink csirkéből („tyúkfiból”) mindenféle különleges és meghökkentő – mai szóhasználattal élve egyenesen fúziós – fogást, olvasd el korábbi cikkünket régi erdélyi szakácskönyveinkről.