Nagy utazás volt. Az ősember első erjesztett bogyóitól eljutni egy prémium ménesi vörös aszúborig… A borkészítés vitathatatlanul művészetté vált, több ezer év tapasztalatát és tudását halmoztuk föl az ókortól napjainkig, hogy ma ünnepnapokon az asztalra kerülhessen egy igazán jó minőségű üveg bor, amely megkoronázza a vasárnapi ebédet.
Az utóbbi években az erdélyi régió borai is egyre népszerűbbé válnak. A híres szatmári, érmelléki, arad-hegyaljai, bánsági, szászlekencei és Küküllő-menti borvidékek egyre inkább felzárkóznak a nemzetközi élvonalhoz, egyre több prémium kategóriás, hagyományos szőlőfajtákból készült bor kerül piacra, és a bor fogyasztási kultúrája is kezdett kialakulni, fejlődni. Bár még talán nem nevezhetjük magunkat „bornépnek” (ahogyan Hamvas Béla némileg önkényesen megkülönböztette a borivó és pálinkaivó közösségeket), a jó borok értékelése és élvezete egyre többünk számára válik fontossá.
Milyen borok illenek a Székely Csürkéből készült fogásokhoz?
Borozni márpedig nem kell ürügy, főleg farsangi időszakban. Mellesleg február 18-át az amerikai „Igyunk Bort Nap” (National Drink Wine Day) ünnepét megirigylő ausztrálok kikiáltották „Igyunk Bort Világnappá”, úgyhogy most már ténylegesen az ürügy is adott, hogy megünnepeljük a bor iránti szeretetünket.
Azonban nem mindegy, hogy milyen bort választunk a különböző fogások mellé: borászok és gasztronómusok szerint például a rántott csirkéhez habzóborok, egyszerűbb pezsgők és savignon blanc talál, a fűszeres sült csirkéhez olaszrizling, rajnai rozling vagy chardonnay.
Az egészben sült grillcsirkéhez https://szekelycsurke.ro/szekely-grillcsirke-ahogy-mi-keszitjuk/ is választhatunk chardonnayt, itt azonban már a vörösborokra is kiterjed a skála, portugieser vagy pinot noir borokat ajánlanak. A csirkepaprikáshoz a rozé, siller, kadarka, kékfrankos, pinot noir illik. A grillrácson sült csirkecombhoz pedig válasszunk inkább merlot, cabernet franc, cabernet sauvignon, syrah borokat.
Erdélyi gasztronómiai hagyomány: borral főzni
Kövi Pál Erdélyi lakomájában, amely az erdélyi gasztronómiai hagyományokból https://szekelycsurke.ro/igy-foztek-oseink-a-legregebbi-erdelyi-szakacskonyvek/ táplálkozó, a különböző erdélyi etnikai közösségekben generációról generációra hagyományozódó receptekből ad rendkívül izgalmas merítést, számos olyan fogást találunk, amelyben a bor nagyon fontos alapanyag. Olyan, mint a tárkonyecet vagy a húsleves-alaplé: bizonyos szint fölött nem hiányozhat a kamrából bármikor elővehető hozzávalók közül.
Most két olyan receptet ajánlunk, amelyhez a Székely Csürke mellett bor is dukál, de nem melléje, meginni, hanem hozzávalóként.
Az izgalmas nevű tyúkvetrecéhez 2 deci száraz fehérbort kell használni. A vetrece egyébként egy erdélyi pörköltféleség, egy sűrű, savanyú, tárkonyos tokány, amelyet főleg marhahúsból készítettek, de amint a recept neve is mutatja, ezt tyúkból, mégpedig a mellehúsából készítik. A csíkokra vágott húst gyömbéres, majoránnás tejben kell áztatni hűvös helyen néhány órát, majd egy apróra vágott hagymából és murokból készített, párolt zöldségalapba kavarjuk és megpároljuk, sóval, borssal ízesítve, időnként a fehérborral felengedve. Kevés tárkonyecettel ízesítjük.
Hasonló ízvilág köszönt vissza a tárkonyos csirke receptjéből is, annyi különbséggel, hogy itt egész csirkét javasol a recept, és többféle zöldség jár hozzá, amelyeket nagyobb darabokba kell vágni. Olajon pirítjuk a karikára vágott murkot, hagymát, paprikát, petrezselyemgyökeret a feldarabolt csirkével, majd aláöntjük a 2 deci száraz fehérbort és hozzáadjuk a megvagdalt friss tárkonyt. Így pároljuk puhára, tálalás előtt a csikehúst a recept szerint ki kell venni, a lébe tejfölt kavarni és felforralni, majd utólag mártásként ráönteni a húsra.
Szentségtörés a drága bort ételbe pazarolni? Létező álláspont. A hús markáns textúráját átitató, porhanyósító bor azonban mással össze nem hasonlítható ízvilágot hoz létre, ahol minden más, az átlagos receptekhez használt hozzávaló és fűszer csak statiszta marad, akiknek csak annyi lehet a szerepe, hogy kettejük alkímiai összeolvadását még harmonikusabbá tegye. Hogy egy szintén szentségtörő parafrázissal* éljünk, végül ketten maradnak: a Csürke és a bor.
*Hamvas Béla: A bor filozófiája című műve Bevezetésének mottója: „Végül is ketten maradnak, Isten és a bor.” A magyar filozófus, író e 1945-ben megjelent művét számos nyelvre, többek között románra és angolra is lefordították, és kedvelt idézetforrása borászati portáloknak a világ minden táján.